П`ятниця, 29.03.2024, 08:20
Вітаю Вас Гість

Гризунчики.ua

Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Цікаві і потрібні статті

Головна » Статті » Поради у догляді » Морські свинки

Генетика з нуля 3
На мал. 5 представлена схема схрещувань, які проводив Мендель з сортами гороху, що мали червоні і білі квітки. У батьківському (Р1) поколінні материнська і батьківська форми відрізнялися по своїх генотипах: чистий сорт з червоними квітками мав генотип RR, а чистий сорт з білими квітками - генотип rr.

Репродуктивні клітки, які слугують для статевого відтворення називаються гаметамі; у рослин це спермін, що утворюються при проростанні пилкового зерна, і яйцеклітини. Перед утворенням гамет два гени з кожної пари генів розходяться і в кожну гамету потрапляє тільки один з генів, що визначають забарвлення квітки, - ген R в гамети рослини з червоними квітками і ген r в гамети рослини з білими квітками. Коли при заплідненні гамети зливаються, кожен екземпляр першого гібридного покоління (його позначають F1) отримує по одному гену R і одному гену r, тобто виявляється володарем пари генів, що визначають забарвлення квіток.
При утворенні гамет у рослин F1 гени R і r потрапляють в різні гамети. Оскільки будь-яка яйцеклітина з рівною імовірністю може отримати при цьому або ген R, або ген r і шанси на її запліднення спермієм, що містить ген R або ген r, теж рівні, при утворенні другого гібридного покоління (F2) можливі чотири різні комбінації гамет:
 
-яйцеклітина R і спермій R (RR);
-яйцеклітина R і спермій r (Rr);
-яйцеклітина r і спермій R (rR);
-яйцеклітина r і спермій r (rr).
Після закінчення запліднення комбінації 2 і 3 генетично невиразні. Тому в F2 можливі три генотипи: RR, Rr і rr. Очікуване відношення для них рівне 1RR:2Rr:1rr, оскільки є два шляхи для утворення генотипу Rr і лише по одному шляху для генотипів RR або rr. Для фенотіпов очікуване відношення буде іншим: на три рослини з червоними квітками одна рослина з білими квітками, оскільки червоні квітки мають і рослини з генотипом RR, і рослини з генотипом Rr. Це відношення, 3:1 (або 3/4:1/4), типово для схрещувань за участю однієї пари генів (моногібридних схрещувань), в якій один ген є домінантним, а інший - рецесивним.
 
Лінійні схеми, подібні представленою на мал. 5, не дуже зручні; замість них можна скористатися набагато наочнішими гратами Пеннета, названими так на честь генетика Реджінальда Грундолла Пеннета (Reginald Grundall Punnett). Грати Пеннета будують таким чином. Спочатку записують генотипи батьків і визначають, які генетичні комбінації повинні бути присутніми в їх гаметах. Потім креслять клітки, як це показано на мал. 6, і записують гамети одного батька над верхнім поряд кліток, а гамети другого батька уздовж лівого ряду кліток. Щоб визначити можливі генотипи потомства від схрещування між цими двома батьківськими формами, гамети вписують в клітки, як це пояснено в підписі до малюнка. Вписавши таким чином всі гамети, ми отримаємо в кожній клітці комбінацію з двох гамет, т. е. картину запліднення, в результаті якого виникне відповідний індивідуум наступного покоління. Ці комбінації дадуть нам очікувані генотипи нащадків, а по генотипах ми зможемо визначити і їх фенотіпи, якщо нам відомо, які гени є домінантними, а які - рецесивними.
Категорія: Морські свинки | Додав: Лана (29.03.2010)
Переглядів: 1532 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Меню сайту

Категорії розділу

Шиншили [4]
Щурі та мишки [9]
Морські свинки [22]
Хомяки [14]
Декоративні кролики [8]

Пошук

Цікаві сайти

Морські свинки Львів Форум

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 2051

Лічильники

Форма входу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2024